top of page

Sağlıkta genetik farkındalıkla tanışın

Solaris Genomics olarak, genomik sağlığı insanların yaşamlarında bir adım öne taşımak için çalışıyoruz. Türkiye'de poligenik skorları uygulayan tek kuruluşuz ve bu alanda öncüyüz. Müşterilerimize, genetik bilginin sağlıkta ve hastalıkta önemini anlamaları ve genomik sağlıkla ilgili doğru kararları almaları konusunda destek oluyoruz.

Image by Louis Reed

Poligenik Skorlama Hizmetimiz

Poligenik Skorlama hizmetimiz, genetik yapınız üzerinden sağlık risklerinizi belirleyerek, kişiselleştirilmiş sağlık stratejileri sunar. Gelişmiş bilimsel metodolojimizle, standart genetik testlerin ötesine geçer, geniş kapsamlı veritabanları ve algoritmalar aracılığıyla sizin benzersiz genetik yapınıza özgü derinlemesine analizler gerçekleştiririz. Bu titiz yaklaşım, sağlıkla ilgili kararlarınızda size daha net bir yol gösterici olurken, genetik danışmanlık alanında güvenilir ve doğrulanmış bilgiler sağlar.

Daha da önemlisi, elde edilen bulgular tıbbi biyoloji ve genetik konusunda uzmanlaşmış bir profesör ile endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları alanında deneyimli diğer profesör hekimimiz tarafından titizlikle yorumlanmaktadır. Bu çift disiplinli yaklaşımımız, size sağlık kararlarınızda güvenilir ve kapsamlı bir rehberlik sunmak üzere tasarlanmıştır.

Nasıl Çalışır?

DNA örneğinizi bizimle paylaşın; uzmanlarımız en güncel yöntem ve bilimsel yöntemlerle analiz etsin ve size özel poligenik skor raporunuzla sağlık yolculuğunuzda bilinçli kararlar almanızı sağlasın.

Numune Gönder

5 ml kan örneği ile DNA'nızı bizlere ulaştırın.

Bilimsel Analiz

Solaris Genomics en güncel bilimsel yöntem ve verilerle DNA'nızı analiz eder.

Detaylı Raporlama

Size özel hazırlanan poligenik skor raporunuzu alın ve sağlık yolculuğunuzda bilinçli adımlar atın.

Sıkça Sorulan Sorular

1. Poligenik Risk Skoru (PRS) genetik tarama testleri nedir?

PRS testleri, genotipleme analizi olarak bilinen ileri teknolojiyi kullanarak, DNA'nızda yüzlerce hatta on binlerce genetik varyantın varlığını kontrol eder. Bu varyantlar, nadir kalıtsal hastalıkların yanı sıra koroner hastalık, tip 2 diyabet, Alzheimer hastalığı, meme, prostat veya kolon kanseri gibi en yaygın kronik hastalıkların gelişme riskini belirgin şekilde artırabilir. PRS testleri, incelenen her hastalık için bir poligenik risk skoru hesaplar ve bu skoru ortalama genetik riskle karşılaştırır, böylece hasta spesifik hastalığın gelişme riskini genel nüfus ortalamasına göre öğrenebilir.

2. PRS hangi hastalıkları araştırır?

PRS, aşağıdaki hastalıkların riskini araştırır:

  • Koroner Arter Hastalığı

  • Atriyal Fibrilasyon

  • Tip 2 Diyabet

  • Hipertansiyon

  • Kolon Kanseri

  • Lipid Paneli

  • Meme/Prostat Kanseri

  • Alzheimer Hastalığı

  • Osteoporoz

3. PRS testi kimler için önerilir?

PRS testi, esas olarak 18 yaş ve üzeri bireyler için tavsiye edilir. Özellikle, birden fazla risk faktörüne sahip olan 35 yaş üstü sağlıklı görünen kişiler, aile geçmişinde ilgili hastalıklar olan genç bireyler ve aynı hastalık için tarama testi olarak hastaların özellikle birinci derece yakınları için önerilir.

4. PRS testi yaptırdıktan sonra ne beklemeliyim?

Yüksek bir risk skoru, hastaya belirli bir hastalığa önceden var olan artmış bir yatkınlığı hakkında bilgi sağlar. Bu sonuçlarla hasta, riski azaltmak için doktorlarıyla daha hedeflenmiş tarama veya yaşam tarzı ayarlamaları için görüşebilir. Örneğin, meme kanseri için PRS durumunda, risk büyüklüğüne bağlı olarak taramaya başlama yaşı için kesin öneriler verilir.

5. PRS testi bana nasıl fayda sağlayabilir?

PRS testi, kişinin belirli hastalıklara yakalanma riskini ölçer. Çoğu insanın risk düzeyi ortalama olurken, bazıları daha yüksek ya da daha düşük risk taşıyabilir. Yüksek risk taşıyan kişiler, doktorlarından söz konusu risk hakkında danışmanlık alarak, sağlık durumlarının hedeflenmiş değerlendirmesi veya yaşam tarzlarının ayarlanması gibi yollarla her hastalığın gelişme riskini sınırlayabilir veya ortadan kaldırabilir.

Kalite Belgelerimiz

Randevu için iletişime geçin

Lütfen aşağıdaki formu doldurun. Sizinle en kısa sürede iletişime geçececeğiz.

Teşekkürler!

bottom of page